Синій, як море, як день, золотий –
З неба і сонця наш прапор ясний.
Рідний наш прапор високо несім!
Хай він, уславлений, квітне усім!
23 серпня українці відзначають День Державного Прапора України, який уособлює в собі прагнення українського народу до життя в вільній та незалежній країні і є символом нескореності, єдності та гідності нашої нації.
Деякі цікаві факти про український прапор
- 18 вересня 1991 Президія Верховної Ради України постановою «Про прапор України" надала синьо-жовтому прапору статус офіційної символіки країни.
- 28 січня 1992 Верховна Рада України прийняла постанову "Про Державний прапор України". Національний прапор України – це прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.
- День Державного Прапора України, який відзначається щорічно 23 серпня, встановлено Указом Президента України в 2004 році.
- У 2009 році змінами до цього Указу засновано офіційну церемонію підняття Державного Прапора України.
- Під синьо-жовтим прапором в Україні зустрічають іноземних гостей, військовослужбовці приймають присягу, працюють українські посольства, він вивішується в ООН.
- Найдавніші українські прапорні полотнища були трикутно-клинової форм.
- Колірна гамма прапора існує вже тисячі років. Появу жовто-синіх кольорів пов’язують з Великим переселенням народів, яке відбувалося 3000 років до н.е.
- Князь Данило Галицький, засновуючи місто Львів (перша згадка в літописах – 1256) названий на честь свого сина Лева, подарував жителям герб із золотим левом на синьому тлі. Це говорить про те, що Україні властиве поєднання синього і жовтого.
- Починаючи із XVI століття козаки Війська Запорозького використовували в невеликій кількості прапори-хоругви синьо-жовтих барв, а вже з 1710-х років синьо-жовті козацькі прапори почали переважати серед козацьких хоругов, такі прапори часто виготовляли із синього полотнища з нашитим на ньому лицарем у золотих або червоних шатах і золотим орнаментом та арматурою.
- Синьо-жовтий прапор із червоним хрестом посередині з'являється у 1803 році як прапор Чорноморського козацького війська.
- 22 березня 1918 Центральна Рада на чолі з Грушевським прийняла Закон про Державний прапор республіки, затвердивши жовто-блакитний прапор символом Української Народної Республіки. 13 листопада 1918 синьо-жовтий прапор став і державним символом Західно-Української Народної Республіки. Він був затверджений на Підкарпатській Русі, а в 1939 – в Карпатській Україні.
- Серед прапорів слов’янських країн тільки український і боснійський не мають червоного кольору на полотнах.
- У 2016 році українські альпіністи встановили наш прапор на вершині найвищого вулкана – Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота – 6872 метри.
- 2016 року, з нагоди 25 річниці Незалежності, в Музеї архітектури та побуту Пирогово створили величезний прапор України із квітів. Площа прапора склала понад 13 тисяч квадратних метрів, і він увійшов до Книги рекордів Гіннеса та Книги рекордів України, як найбільший квітковий килим.
- найбільший Державний Прапор в Україні встановлено у особливому місці – біля Національного музею історії України у Другій світовій війні, і його видно з багатьох куточків Києва.
- За роки незалежності Український прапор двічі побував у космосі. Вперше він був розгорнутий українським космонавтом Леонідом Каденюком у грудні 1997 року і перебував на орбіті 16 днів.
- 21 січня 2024 року у Львові біля Оперного театру розгорнули 20 метровий Державний Прапор України із побажаннями від військових та дітей зібраних по всій Україні та лінії фронту.